ورزش و تناسب اندام

کاهش وزن با حلقه ی هولاهوپ

hula hoop هولاهوپ
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

ممکن است خیلی از مردم هنوز این تصور را داشته باشند که حلقه­ ی هولاهوپ یک وسیله ی بازی برای بچه ها به حساب می آید. اما بیایید کمی در باره حلقه­ ی هولاهوپ کمی بیشتر بدانیم.

تاریخچه­ ی حلقه­ ی هولاهوپ به هزاران سال به مصر و یونان قدیم باز می­گردد. کم کم از انواع بزرگتر و سنگین تر آن برای نوعی رقص استفاده می­ شد تا امروزه نیز به عنوان وسیله ­ای جهانی برای زیبایی اندام و در جهت کاهش وزن و لاغری به کار گرفته می­ شود و حتی کار کردن با حلقه هولاهوپ را وارد ورزش­ هایی مثل یوگا و پیلاتس نیز کرده ­اند. اغلب کارکردن با حلقه را در کنار موزیک و رقص انجام می­ دهند. ورزشکارانی که به صورت حرفه ای حلقه­ ی هولاهوپ می­ زنند از حلقه­ هایی به بزرگی ۹۴ تا ۱۱۵ سانتی­ متر و سنگینی نیم تا تقریبا دو کیلوگرم استفاده می­ کنند. استفاده از حلقه­ های هولاهوپ بزرگتر و سنگین­ تر آسان تر نیز هست و باعث می­ شود میزان بیشتری کالری بسوزانید. حلقه ­زدن علاوه بر اینکه فعالیت بدنی به حساب می آید، باعث می شود ورزشکار به شوق بیاید و ناگفته نماند که با حلقه زدن به طور متوسط در هر ساعت ۶۰۰ کالری خواهید سوزاند.

شورای ورزشی آمریکا نیز در مورد فواید حلقه و اندازهگیری میزان سختی و کالری سوزاندن آن تحقیق و بررسی کرده است، به این گونه که چند داوطلب خانم در رده­ی سنی ۱۶ تا ۵۹ سال بوده که برخی در حلقه­ زدن ابتدایی و برخی حرفه ­ای بودند. هر داوطلب باید ۳۵ دقیقه از حلقه­ ی هولاهوپ استفاده می کرد، در حالی که هر کدام مجهز به آنالیزر مصرف اکسیژن و مانیتور نشان دهنده­ ی ضربان قلب بودند که در فواصل هر یک دقیقه طی نیم ساعت، شرایط را بررسی می­ کردند. و فشار درک شده (مقیاس آر پی ای بورگ) برای هر فرد در هر ۵ دقیقه بررسی می ­شد.

نتایج

بعد از بررسی داده­ های به دست آمده، متوجه شدند که حلقه ­زدن باعث می ­شود تا فرد در هر دقیقه ۷ کالری بسوزاند، که در طی ۳۰ دقیقه ۲۱۰ کالری می­شود. متوسط ضربان قلب در دقیقه ۱۵۱ بار بود. متوسط مصرف اکسیژن ۲۰٫۶ میلی ­لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دقیقه بود و فشار درک شده آن در مقیاس حدودا سخت قرار گرفته است.

پس حلقه­ ی هولاهوپ می­تواند شمارا در کاهش وزن و لاغری کمک کند و در زیبایی اندام شما نقش داشته باشد. همچنین با انجام حرکات مختلف با حلقه­ی هولاهوپ می­ توانید تمام بدن را حرکت دهید و تعادل بدنی و انعطاف بدنی خود را بالا ببرید، ماهیچه­ ی پشتی، شکم، بازوها و پاها را قوی کنید. و حالت ریتمیک بودن حلقه زدن مخصوصا اگر همراه با موسیقی شاد مورد علاقتون باشه می تواند باعث آرامش روحی و شادی شما شود.

 

 

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد