ورزش و تناسب اندام

پف زیر چشم ها چیست و چگونه از بین می رود؟

درمان پف زیر چشم ها
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

چرا پف زیر چشم ها ایجاد می شود و چه کنیم تا از شر آن راحت شویم؟

 جراح بزرگ زیبایی، دکتر برت کتلوس در کتاب شارلوت می گوید: بیمارانم مرتب در مورد پف زیر چشم، از من سوال می کنند که از لحاظ پزشکی می توان این مساله را مربوط به فیزیولوژی و آناتومی دانست و از طرف دیگر می توان آن را به وضعیت کلی سلامتی فرد مرتبط دانست.

پف زیر چشم یا همان eye bags چیست و چرا ایجاد می شود؟

از دید پزشکی، همه ی ما در اطراف کره ی چشم هایمان کمی بافت چربی داریم که مثل یک بالشتک عمل می کند تا کره ی چشم راحت تر حرکت کند و هنگام چرخش چشم  در استخوان جمجمه گیر نیافتد. با افزایش سن، این بافت چربی، آرام آرام  رو به بیرون حرکت می کند که رفته رفته باعث تشکیل پف زیر چشم ها می شود. این مساله در سنین حدود چهل سالگی شروع شده، و نیزدر برخی موارد به علت زمینه ی ژنتیکی افراد ممکن است در سنین پایین تر هم دیده شود. این مشکل با تحلیل رفتن چربی های ناحیه ی گونه و در نتیجه گود شدن زیر این برآمدگی، بیشتر هم به چشم می آید. بیشتر پف های زیر چشم هیچ ربطی به وضعیتی سلامتی فرد ندارند و فقط یک حالت طبیعی هستند. اما از طرفی هم ممکن است مربوط به بیماری چشمی تیروئید، مصرف طولانی مدت سیگار و سایر مشکلات پزشکی باشند که به نحوی موجب ایجاد تورم در صورت یا احتباس آب در بدن می شوند. این کیسه های زیر چشم معمولا به صورت نامتقارن ایجاد می شوند، زیر یکی از چشم ها برامدگی بیشتری از دیگری دارد.

آیا خستگی می تواند دلیل به وجود آمدن پف زیر چشم ها بشود؟

همه دوست داریم تا چشم ها و ابروهای زیبا  داشت باشیم. پف زیر چشم این زیبایی را خراب می کند. هنگام که با طرف مقابلتان صحبت می کنید، معمولا بیشترین تمرکز هر دو طرف روی چشم ها است و از طریق همین نگاه  هاست که ما منظور و احساس طرف مقابل را متوجه می شویم. با وجود پف زیر چشم ها، حس خستگی به طرف مقابل القا می  شودو این معمولا حس اشتباهی است که القا می شود. نمی توان پف زیر چشم را با کم خوابی مرتبط دانست، اغلب حدس اشتباهی است. اگر بخواهیم بین خواب و پف زیر چشم ربط بدهیم، می توانیم بگوییم که با خوابیدن در حالت افقی، به صورت موقت  صورت ورم کرده، که این ورم کم کم در طول روز و با حالت عمودی بدن از بین می رود.

آیا دستکاری کردن در عکس ها و یا عکاسی با دوربین های پیشرفته کمکی به این قضیه می کند؟

پف زیر چشم با تنظیم نور و فیلتر در عکس ها قابل تصحیح هستند. نور پردازی از بالای سر سایه ی چشم روی برجستگی موجود زیر چشم را افزایش می دهد. تابش نور از رو به رو باعث می شود که چشمان شما براق تر بنظر برسد. علاوه بر این، وقتی شما لبخند می زنید، چون چشم های شما باریک می شود و با انقباض عضلات دور چشم چربی های زیر چشم صاف می شوند، این مشکل کمتر در عکس نمود پیدا می کند. پیتر هارلی می گوید که لبخند زدن باعث گرم تر و واقعی تر شدن چهره می شود.

آیا می توان گفت که رسانه های اجتماعی به مساله پف زیر چشم ها دامن می زند؟

رایج شدن گوشی های هوشمند با دوربین های کیفیت بالا ، باعث شده است که ما بیشتر به پف زیر چشم هایمان دقت کنیم. زیرا هر روز عکس های زیادی در دنیای مجازی و در صفحه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند. برخورد بیشتر افراد به این عکس ها این است که به دنبال یک راه حل برای از بین بردن برآمدگی زیر چشم ها می گردند. بعضی ها این مشکل را نشانه ای برای افزایش سن و یا ژنتیک می دانند، اما بیشتر افراد به دنبال روشی برای از بین بردن آن می گردند.

روش های درمانی در مطب ها و توسط پزشک زیبایی چیست؟

قطعی ترین و موثرترین  راه درمان پف زیر چشم ها، جراحی توسط یک متخصص زیبایی است. روش کم تهاجمی تر، استفاده از درمان فیلتری (filler treatment) می باشدکه یک ژل نرم سازگار با پوست، توسط سوزنی به اسم کانول، زیر پوست تزریق می شود، که با پرکردن فرورفتگی های زیر چشم، باعث کاهش سایه شده و برای یک سال دوام دارد. جراحی کیسه زیر چشم با خارج کردن و یا جابه جایی چربی های اضافه ی زیر چشم عمل می کند که برای مدت طولانی دوام دارد. اگر کیسه های زیر چشم ها را به حال خود رها کنید، ممکن است اصلا تغییری نکند اما احتمال هم دارد با گذشت زمان بدتر شود . حتی احساس خود ما نسبت به ظاهر چشم هایمان نیز ممکن است با گذشت زمان تغییر کند. بسیاری از مردم  بعد از یک سری اتفاقات در زندگیشان، مثل اخراج شدن از کار، قطع شدن یک رابطه یا شروع دوره ی بازنشستگی، ناگهان به فکر تغییر در ظاهر (مثلا درمان پف زیر چشم) می افتند. همیشه جراحان زیبایی علاوه بر وظیفه ی یک جراح، بار مسئولیت یک مشاور را هم به دوش دارند و به همین دلیل همیشه دکتر برت کتلوس از بیماران این سوال را می پرسد که:

پف زیر چشمتان چه معنی برای شما دارد؟

با چه روش هایی در منزل می توانیند پف زیر چشم ها را از بین ببرید یا کم کنید؟

  • در روز به میزان آبی که می نوشید اهمیت بدهید. روزانه حداقل یک و نیم تا لیتر آب بنوشید.
  • غذاهای با میزان کم نمک بخورید.
  • ورزش کردن را فراموش نکنید.سعی کنید
  • باید سعی کنید در شبانه روز به مقدار کافی ۷ تا ۸ ساعت بخوابید و سعی کنید خواب آرامی داشته باشید. در موقع خوابیدن اگر سرتان بالاتر از سطح بدنتان باشد آب کمتری در زیر چشم ها جمع می شود.
  • دو برش از خیاری که مدتی در یخچال بوده و کاملا سرد است را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی چشم ها قرار دهید. یا قرار دادن دو تکه سیبزمینی خامی که تازه از یخچال درآوردید را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی چشم ها قرار دهید.
  • مقداری چای دم کرده را داخل کیسه یا پارچه ای تمیز قرار دهید و یا چای کیسه ای دم شد را بگذارید سرد شود و داخل یخچال بگذارید تا کاملا سرد شود و سپس ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی چشم ها قرار دهید.
  • دور چشم را با تکه های یخ یا کیسه یخ ماساژ دهید برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه این کار را انجام دهید تا تورم زیر چشم ها کم شود.

 

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد