لایف استایل سالم

آیا شما غذا را به روش و ترتیب خاص خود در ظرف می کشید؟

ترتیب غذا خوردن و میزان غذا خوردن
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

اینکه با چه ترتیب و روشی غذا را در ظرف می کشید در میزان غذا خوردن موثر است!! اخیرا محققان مطالعاتی را در زمینه ی موثر بودن نشانه های بصری در هنگام غذا خوردن انجام داده اند. احتمالا همه ما عادت های غذایی و روش های خاص خود را هنگام غذا خوردن مخصوصا در وعده ی صبحانه داریم. مثلا عادت دارید تا برای صبحانه، سریال صبحانه و غلات آماده مخصوص صبحانه استفاده کنید، شاید یک کاسه مخصوص به خود داشته باشید و اغلب روی یک صندلی خاص خود می نشینید و هر روز مقداری نسبتا ثابت شیر و سریال می خورید. اما احتمالا تا به حال به ترتیب کشیدن غذا و نشانه های بصری در غذا خوردن توجه نکرده اید.

مطالعه ای جدید در مجله ی appetite نشان داده است، زمانیکه شما شیر را در ظرف می ریزید در این که شما چه مقدار سریال صبحانه می خورید تاثیر دارد. پیچیده شد؟ … اجازه دهید تا این طور توضیح دهیم: در این مطالعه از یک گروه  از افراد شرکت کننده خواستند تا ابتدا شیر را داخل ظرف خود بریزند و از گروهی دیگر خواستند تا ابتدا سریال را در ظرف بریزند. حدس می زنید جه نتیجه گرفتیم؟  گروهی که اول شیر را در ظرف ریختن، در تهایت به میزان قابل توجهی سریال و شیر  بیشتری خوردند! … فکر می کنید که چرا این اتفاق افتاد؟ محققان معتقد هستند که نشانه های بصری بر طریق غذا خوردن ما اثر دارد. هنگامی شما اول سریال را در ظرف می ریزید بهتر می توانید ببینید که چه مقدار سریال قرار است تا بخورید. از جهتی دیگر می توان این طور به این پدیده نگاه کرد که این اثر تقدم بر میزان غذا خوردن ما تاثیر می گذارد. بر همین اساس، فرد تمایل بیشتری به یادآوری مقدار خوراکی ای دارد که اول می بیند. به بیانی دیگر،  شما به آنچه که اول از همه می بینید، آگاه تر خواهید بود و آن را بیشتر تجزیه و تحلیل می کنید. برای مثال زمانی که به رستوران می روید چه اتفاقی می افتد؟ معمولا در رستوران ها قبل از هر چیزی، آب سرو می کنند. شما به شکل ناخودآگاه،  آب بیشتری می نوشید.

پس همان طور که دیدید  ترتیب کشیدن غذا در ظرف اهمیت بسیار زیادی در نوع و میزان غذا خوردن و سبک زندگی شما دارد. آب و نیز غذاهای سالم را قبل از همه میلکنید.

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد