لایف استایل سالم

کمی درباره ی سرطان کولون بدانیم

خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

سرطان کولون یک بیماری است که در آن سلول های بدخیم در یک یا چند لایه بافت روده ایجاد می شوند. کولون طولانی ترین بخش از روده است. اغلب ، با رشد پولیپ های زودرس قبل اینکه بدخیم شوند شده به نام آدنوم شروع می شود.

بعد از چندین سال،این پولیپ ها می توانند بزرگتر و بدخیم شده و رفته رفته تبدیل به تومور  شوند.این پروسه زمان بر است،پس با بررسی و تشخیص سریع میتوان پولیپ های کولون را قبل اینکه منجر به سرطان کولون بشوند را شناسایی کرد. زمان بسیار مهم است زیرا نوع تومور از نظر زیست شناختی تعیین می کند که درمان سرطان کولون به چه صورت باشد.

سرطان کولون Colon Cancer کولون

علائم هشدار دهنده رشد سرطان کولون

مردها و زن ها، به ویژه کسانی که در تاریخچه خانوادگی آن ها سرطان کولون و پولیپ های کولون و سندرم های سرطانی روده ای را دارند، باید قبل از سن پنجاه سالگی به طور معمول چک آپ شوند. به علاوه افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو یا کرون ریسک بالایی دارند که در سنین کمتر با سرطان کولون مواجه شوند.

علائم هشدار دهنده فیزیکی برای سرطان کولون که باید تحت بررسی قرار بگیرند و ممکن است به طور بالقوه نشان دهنده ی مشکلی باشند عبارتند از:

 • وجود خون در مدفوع
 • تغییرات برگشت کننده و عود کننده در عادات طبیعی روده ای مانند اسهال یا یبوست بدون هیچ دلیل شناخته شده ای.
 • کاهش مقدار  و رقیق شدن مدفوع
 • افزایش ناراحتی های شکمی (نفخ، گاز، احساس پری زیاد و یا گرفتگی های عضلانی که بیش از چند روز طول می کشد)
 • احساس این که روده به طور کامل خالی نشده است
 • کاهش وزن بدون هیچ دلیل خاصی

شما اگر با این علایم رو به رو شدید، به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

 

تشخیص بیماری سرطان کولون چه گونه است؟

در صورت مواجه شدن با این علائم و نشانه ها ی سرطان کولون، پزشک مربوطه به شما آزمایش هایی را تجویز خواهد کرد تا از بیماری فرد اطمینان حاصل کند.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی روشی است که با آن پزشک مربوطه با قرار دادن دستگاه کولونوسکوپ در روده برای مشاهده و ارزیابی روده بزرگ (کولون) استفاده می کند. این دستگاه یک لوله منعطف، نازک و شفاف است که مجهز به دوربین های مخصوص پزشکی می باشد. در صورت تشخیص پزشک، می شود در طی عمل کولونوسکوپی پولیپ های کولون را به دام انداخت و خارج کرد که به این کار پولیپکتومی می گویند.

آزمون فیزیکی برای بررسی حساسیت، تورم و یا رشد غیرعادی پولیپ ها

آزمون های تصویری سرطان کولون شامل:

 • سی تی اسکن
 • ام آر آی
 • سونوگرافی
 • پرتونگاری قفسه سینه
 • پت اسکن که  تصویربرداری پزشکی هسته ای ، به منظور تولید ۳ بعدی ، تصاویر رنگی از فرایندهای عملکردی در درون بدن انسان است.

آزمایش ها خونی مربوط به سرطان کولون

که شامل شمارش کامل خون (CBC)، آزمایش عملکرد کبدی (LFT)، اندازه گیری آنتی ژن جنینی (CEA) در خون. تست CBC برای شناسایی کم خونی ناشی ازخونریزی توموراست. با تست LFT نیز عملکرد کبد را مورد بررسی قرار می دهند. تست CEA که یک نشانگر تومور است و برای بعضی از افراد انجام می شود،و اگر اندازه گیری CEA بالا باشد ممکن است نشان دهد که فرد سرطان دارند.

درمان سرطان کولون بستگی به یک تشخیص دقیق و کامل دارد و نیاز به زمان دارد. در اغلب افراد مبتلا به سرطان کولون باید در طی عمل جراحی تومور و گره های لنفاوی برداشته شود. و بعد ازآن نیز باید تحت بررسی و آزمایش قرار بگیرند.

مراحل و درجه بندی سرطان کولون

پس از شناسایی اینکه فرد به سرطان کولون مبتلا شده است باید درجه آن نیز مورد بررسی قرار بگیرد تا نوع درمان نیز مشخص شود. درجه بیماری اساسا نشانگر این است که تا چه حد تومور در دیواره روده بزرگ رشد کرده است و اینکه آیا به سایر قسمتهای بدن گسترش یافته یا نه. برای تعیین این که آیا سرطان گسترش یافته است، پزشک شما نیاز به انجام یک سری آزمایش دارد، از جمله این آزمون ها کولونوسکوپی، CEA سطح خون ، اپرتونگاری از قفسه سینه، و سی تی اسکن شکم و لگن است. برای تشخیص درجه و مرحله سرطان، جراح مربوطه تومور و گره های لنفاوی مجاور را از بین می برد و تومور توسط پاتولوژیست برای تعیین وضعیت پاتولوژیکی آن بررسی می شود که آیا طبیعی به نظر می رسد یا نه. پاتولوژیتست نیز تعیین می کند که:

 • چه مقدار از کولون درگیر بیماری شده است
 • آیا سرطان به گره های لنفاوری نفوذ کرده است یا نه.
 • تعیین نوع سرطان کولون و درجه تومور
 • تعیین تعداد گره های لنفاوی و میزان حمله عروقی .

تمام این اطلاعات در ارتباط با سرطان کولون توسط پاتولوژیست گزارش می شود و در نظر گرفتن زمان بسیار مهم است.

در اخر باید بگوییم این مقاله کوتاه فقط برای آشنایی با بیماری سرطان کولون هست. مراقب سلامتی خود و دیگران باشید.

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد