لایف استایل سالم

به بدن خود گوش بدهید

بدن body
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

بدن ما مکانیسمی دارد که در آن بسیاری از حالات به طور همزمان اتفاق می افتد. گاهی بدن ما علائمی را نشان می دهد تا به ما بگوید: هییییی خیلی به من نمیرسی و من حالم خوب نیست…و ما نباید این نشانه ها را نادیده بگیریم چرا که ممکن است کاملا بدنمان با ما قهر بکند و دچار مشکلات جدی بشویم. پس به بدن خود گوش بدهید و سعی کنید همیشه غذاهای سالم بخورید و ورزش کنید.

در اینجا میخواهیم چند تا ازین نشانه ها را با هم بررسی کنیم:

بیماری پای یونانی ( سندروم مورتون )

بیماری پای یونانی یا همان سندروم مورتون به ای صورت است که انگشت شست پا از انگشت دوم کوتاه تر است. در این مورد انگشت شست پا  که از استخوان متاتارسال می باشد، کوتاه است و سر استخوان متاتارس دوم بلندتر بوده و بیش از حد وزن بدن را تحمل می کند. پا در کفش بسیار ناراحت است و باید به دنبال کفش مخصوص پای خود باشید در غیر این صورت ممکن است دچار کمر درد شوید.

حلقه های دور عنبیه

این حلقه در افراد بالای پنجاه سال ممکن است دیده شود و در این حالت کاملا طبیعی هست. اما اگر این حالت در افراد جوانتر به وجود بیاید می تواند نشانه این باشد که میزان کلسترول بالایی دارد. در این مورد باید به پزشک مربوطه مراجعه کنید و در جهت کاهش میزان کلسترول باید رژیم غذایی سالمی را در نظر بگیرید.

ناخن ها و موی شکننده

اگر ناخن ها و موی شما شکننده باشد بدن شما نیاز به ویتامین ب (B) دارد. در این صورت بیشتر شیر بنوشید و در قارچ را وارد سبد خریدتون بکنید و اگر دسترسی دارید جلبک های دریایی گزینه ی خوبی است.

لثه های حساس

اگر ناگهان لثه ها دچار خونریزی نشوند و سپس به طور مداوم این اتفاق بیافتد به ویژه زمانیکه مسواک می زنید میتواند نشان ی این باشد که شما دچار کمبود ویتامین ث (C) هستید. پس سعی کنید میزان مصرف مرکبات، اسفناج، فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، گل کلم و کلم برگ را بالا ببرید.

هوس یخ خوردن

اگر شما مرتبا هوس می کنید تا یخ بخورید می تواند نشانه کم خونی یا کمبود آهن باشد. در این صورت مصرف گوشت و تخم مرغ را بالاتر ببرید. در کل بهتر است با پزشک مربوطه در تماس باشید مخصوصا اگر دچار افت انرژی شده باشید.

هوس زیاد شیرینی جات

اگر به طور ناگهانی هوس شدید یک خوراکی شیرین را می کنید می تواند دلیل این باشد که شما استرسی، خسته یا افسرده هستید. بنابر این بدن شما نیاز به قند گلوکز پیدا می کند.سعی کنید که به سمت این جور خوراکی ها نروید کم از اضافه وزن جلوگیری کنید. و بیشتر به ست خوراکی های سالم مثل شکلات تلخ بروید.

پوست خشک

اگر شما دچار کمبود ویتامین ای (E) باشید در نتیجه پوستی خشک خواهید داشت و بنابراین نیاز است که روغن های سالم، سبزیجات، مغز ها و ماهی بیشتری بخورید.

بی خوابی، زودرنجی و گرفتگی عضلات پا

اگر این علائم را دارید، احتمالا بدن شما نیاز به مواد معدنی منیزیوم و پتاسیم بیشتری دارد. برای دریافت منیزیوم و پتاسیم بیشتر، گوجه فرنگی، پرتقال، موز و اسفناج بیشتری مصرف کنید.

در انتها باید بگوییم به بدنتان گوش دهید…بدن شما با شما حرف میزند و می گوید که به چه چیزهایی نیاز دارد و یا چه چیزهایی را زیادی دارد.

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد