لایف استایل سالم

داشتن یک زندگی مشترک خوب شما را از بیماری هایی مثل آلزایمر دور نگه می دارد

سلامت ذهن و همسرداری
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

 

زندگی مسترک در کنار یک همسر خوب به شما در سلامت و کارایی بهتر مغز و ذهن کمک می کند

در مطالعه ای که در فنلاند به انجام رسیده است، متوجه شده اند که داشتن زندگی مشترک با همسر در میانسالی می تواند به حفظ ذهن و حافظه ی شما کمک کند و نیز می تواند احتمال ابتلا به آلزایمر در دوران پیری را کم کند.

این گروه تحقیقاتی، هزار و پانصد نفر در سن پنجاه سالگی را مورد مطالعه قرار داده اند و به مدت بیست سال تحت نظر قرار دادند. افرادی که در سن پنجاه سالگی شریک زندگی نداشتند، بیشتر از سایرین احتمال مبتلا شدن به مشکلات مغزی در سنین بالاتر را داشتند. در مورد افرادی که طلاق گرفتند و یا همسرشان فوت کرده بود، در مقایسه با افرادی که ازدواج کرده بودند و همسر داشتند، احتمال ابتلا به مشکلات مغزی در سال های بعدی زندگی، دو برابر بود. و جالب اینجاست، در صورتی که فرد تا هفتاد سالگی همچنان مجرد باقی می ماند، این احتمال باز هم بیشتر می شد.

امکان دارد با خود بگویید که زندگی کردنبا و بودن در کنار فردی که دارای مشکل ذهنی هست و  آن فرد حتی نمی تواند درست تمرکز  و فکر بکند، کار مشکلی است و امکان اینکه این فرد از همسرش جدا بشود، بالا است. اما در واقعیت، این تاثیر در افرادی که بیوه شده بودند، بیشتر بود. با این وجود دیگر نمی توانید مشکل را به گردن شخصیت آن فرد بگذارید ، مگر با ان فرض که فوت شدن همسر به خاطر قتل بوده است! سایر تحقیقات و مطالعات به نتایج مشابهی منتهی شده اند، اما در بعضیاز آن ها گزارش شده است که مرد ها بیشتر از خانم ها از فواید همسر داری سود می برند. اگر بخواهیم یک نتیجه ی کلی از این مطالعات بگیریم، می توان گفت تمام مشغولیت های ذهنی که در زندگی مشترک به سراغمان می آید، در واقع یک تمرین ذهنی است که جلوی فرسودگی و پیری مغز ما را می گیرد.

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد