اخبار تغذیه و لاغری

جلبک اسپیرولینا دارو و شیرینی سبز

جلبک اسپیرولینا spirulina
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

جلبک اسپیرولینا توسط انسان و سایر حیوانات قابل مصرف است. و دارای دو گونه آرترواسپیرا ماکسیما و آرتروسپیرا  پلانتسیس است. جلبک اسپیرولینا قدمت بسیار زیادی روی کره ی زمین دارد، و به شکل های مختلف دیده می شود. جلبک اسپیرولینا با توجه به میزان اسیدیته ی آب و میزان و نوع مواد مغذی ای که در آب موجود است، تغییر یافته و خود را با شرایط وفق می دهد. به این دلیل دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که این سی و پنج نوع جلبک اسپیرولینایی که تا به امروز کشف شده است، همه ی انواع آن را شامل می شود یا خیر. این جلبک اسپیرولینا در آب قلیایی و شور دریاها زندگی می کنند. در شرایط مناسب می توان جلبک اسپیرولینا را به صورت خانگی نیز رشد داد اما به طور کلی معولا در جنوب شرقی آسیا و آفریقا و نیز در استرالیا این کار را انجام می دهند.

جلبک اسپیرولینا به عنوان یک داروی طبیعی

جلبک اسپیرولینا دارای شباهت های زیادی با جلبک کولرا است . جلبک کولرا در آب های شیرین رشد می کند و مثل جلبک کولرا به صورت پودر و یا قرص به شکل مکمل های غذایی به فروش می رسد. این جلبک دریایی قرن هاست که در مکزیک و قسمت هایی از آفریقا به عنوان داروی مکمل مورد مصرف قرار می گیرد. امروزه این جلبک به شکل قرص علاوه بر مقاصد سلامتی، برای لاغری نیز استفاده می شود. با این حال هنوز مطالعات کامل تری در این زمینه انجام نشده است تا تاثیر جلبک اسپیرولینا در کاهش وزن لاغری را ثابت کند. اما تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل جلبک اسپیرولینا می تواند با حداقل عوارض فواید سلامتی زیادی داشته باشد. از جمله این فواید می توان به پیشگیری از سرطان، کاهش انواع آلرژی ها و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

درمان با جلبک اسپیرولینا

جلبک اسپیرولینا سرشار از پروتئین است و نیز از کپسول ها و قرص های آن به جای قرص مکمل مولتی ویتامین، قرص کلسیم و قرص آهن نیز  قابل استفاده است. مودی که شاید کمتر در مورد جلبک اسپیرولینا مورد توجه قرار گرفته است، این است که با اینکه مکمل های جلبک اسپیرولینا غنی از ویتامین ب دوازده هستند، اما فقط بیست درصد از آن برای بدن قابل جذب است.

سم زدایی طبیعی با جلبک اسپیرولینا

جلبک اسپیرولینا می تواند فلزات سنگینی از جمله کادمیم، سرب و جیوه را جذب کند. این خاصیت مانند یک چاقوی دولبه عمل می کند. نیز می تواند فلزات سنگین موجود در بدن را جذب کند و عمل سم زدایی را انجام دهد و از طرف دیگر اگر در آبی رشد کرده باشد که سطح فلزات سنگین آن بالا بوده باشد،خود می تواند عامل مسمومیت با فلزات سنگین باشد. در این مواقع مکمل های ترکیبی اسپیرولینا و کولرا برای مقاصد سم زدایی بیشتر توصیه می شوند.

عوارض ناشی از جلبک اسپیرولینا

چندی از دانشمندان می گویند که مصرف جلبک اسپیرولینا عوارض خاصی ندارد، چون که قرن هاست توسط مردم بومی مصرف می شود و تا به حال گزارشی از عوارض این مکمل نداشته اند. با این حال برخی معتقدند که امروزه بحث در مورد مکمل های ساختگی است که به روش های شیمیایی تهیه می شود و با جلبک طبیعی تفاوت دارد. وقتی مکمل با روش های آزمایشگاهی و سنتتیک تهیه شود، عوارض و تاثیرات آن با انوع طبیعی آن بسیار متفاوت است . در نتیجه باید به مکمل اسپیرولینا به عنوان یک داروی جدید نگاه کرد و  نیاز است که تحقیقات تکمیلی بیشتری در این مورد انجام بگیرد.

این جلبک اسپیرولینا به شکل پودر و یا قرص در بازار عرضه می شود و مورد جالب این است که بدانید از جلبک اسپیرولینا شیرینی هایی تهیه شده است که به شیرینی های سبز مشهور هستند. برای تهیه این شیرینی ها می توانید به سایت www.dukan.ir/shop  مراجعه کنید.

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد