اخبار تغذیه و لاغری

رژِیم و محصولات بدون گلوتن

gluten free رژیم بدون گلوتن
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

امروزه مطالعات جالبی روی افراد با رژیم بدون گلوتن انجام گرفته است و میزان آرسنیک و جیوه در بدنشان مورد ارزیابی قرار گرفته شده است. دانشمندان حدس می زنند که مصرف بالای آرد برنج توسط این افراد منبع سم هایی از جمله آرسنیک و جیوه  در بدن این افراد می تواند باشد. گرچه این تحقیقات هیچ حکمی درمورد رژیم بدون گلوتن و به طور کلی محصولات بدون گلوتن صادر نمی کند، اما نشان داده است که افراد دارای رژیم بدون گلوتن باید ابعاد دیگری را هم در رژیم خود در نظر بگیرند.

معمولا افرادی که به هر دلیلی از محصولات بدون گلوتن استفاده می کنند، مواد غذایی ای را جایگزین می کنند که حاوی مقادیر نسبتا زیادی از آرسنیک و جیوه است. این مطالعه در مجله ی اپیدمیولوژی گزارشات خود را برای عموم آشکار کرد.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که رژیم بدون گلوتن اثرات جانبی ناخواسته ای نیز به همراه دارد که شاید تا به امروز محققان علم تغذیه آن را دست کم گرفته بودند. امروزه شاهد آن هستیم که محصولات بدون گلوتن به عنوان رژیم سالم برای گوارش توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است، اما آیا این تغییر در رژیم غذایی تغییر عاقلانه و خوبی است؟

محققان ۷۳ نفر را که گلوتن را از رژیم خود حذف کرده بودند مورد بررسی قرار دادند. از این افراد آزمایش ادارار و خون  گرفته شد و آنها را با ۷۰۰۰ نمونه ی دیگر مقایسه کردند. سطح آرسنیک در خون افرادی که رژیم بدون گلوتن داشتند ۲ برابر افراد دیگر بود و میزان جیوه در خون آن ها ۷۰% بیشتر از گروه کنترل بود. در محصولاتی که مخصوص افرادی تولید می شود که حساسیت به گلوتن دارند معمولا به جای آرد گندم از آرد برنج استفاده می شود و همین عامل احتمالا باعث شده است که این دو سم آرسنیک و جیوه در خون این افراد بالاتر از دیگران باشد.

مشکل اساسی این است که این رژیم مخصوص بدون گلوتن که به رژیم غذایی بدون گلوتن معروف شده است بین مردم مد شده و روز به روز تولید کننده های بیشتری تولیدات خود را به سمت محصولات بدون گلوتن پیش می برند و عموم مردم به اشتباه فکر می کنند که حذف گلوتن برای همه ضروری است و مصرف محصولات بدون گلوتن سلامت گوارش را تضمین می کند. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته فقط ۱% از مردم مشکل حساسیت به گلوتن دارند و فقط برای این ۱% چنین رژیمی توصیه شده است.

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد