تغذیه و لاغری لایف استایل سالم

در مورد شیر گاو بیشتر بدانید

شیر گاو لاغری
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

واقعیت داستان این است که شیر گاو (مثل هر پستاندار دیگری) برای رشد گوساله مناسب است. اگر بیشتر در طبیعت دقت کنید میبینید که در همه پستانداران، بچه ها بعد از رسیدن به سنی که بتوانند غذا را هضم و جذب کنند دیگر شیر مادر خود را نمی‌خورند! و علاوه بر این هیچ پستانداری هم برای تغذیه ی به اصطلاح سالم تر از شیر پستاندار دیگر تغذیه نمی‌کند.

مدفاعین مصرف شیر مدعی هستند که شیر منبع غنی کلسیم، ویتامین D و پتاسیم است.

متاسفانه همین خاصیت غنی بودن شیر از کلسیم باعث می‌شود بدن بعد از مصرف شیر پاسخ بیولوژیکی به ورود مقدار زیاد کلسیم بدهد و تلاش کند تاثیر اسیدی شدن خون توسط شیر را خنثی کند. برخی مطالعات نه چندان محبوب در جوامع علمی گزارش داده اند که بدن در طی خنثی سازی اسیدیته‌ی حاصل از مصرف شیر و سایر لبنیات،حتی تا حدی کلسیم از دست می‌دهد!

به نظر میرسد که بهتر است کلسیم و پتاسیم مورد نیاز خود را از منابع دیگری جز لبنیات، از جمله سبزیجات برگ سبز و میوه ها تامین کنیم. امروزه بسیاری از پزشکان بر این باور هستند که یک فرد عادی با یک رژیم معمولی نمیتواند ویتامین D مورد نیازش را از منابع غذایی تامین کند و از آنجایی که کمبود ویتامین D عوارض سلامتی بسیار خطرناکی به همراه دارد و اتفاقا آمارها نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D (خصوصا در کشور ایران) وجود دارد، توصیه می‌شود که افراد بالغ مکمل ویتامین D مصرف کنند.  تحقیقات نشان داده است که کمبود ویتامین D عوارض روحی از جمله افسردگی و خستگی به همراه دارد.

برخی از عوارض مصرف شیر عبارتند از التهاب، مشکلات در نازایی، افزایش قند خون، بهم ریختن هورمون های بدن (به علت هورمون های موجود در شیر) و محتوای آنتی بیوتیک ، قند بالا و حتی سلول‌های خونی (به علت استرس و درد پروسه ی شیر دوشیدن) و سایر افزودنی هایی که به شیر گاو اضافه می‌شود است.

شیر گاو یکی از شایع ترین مواد غذایی آلرژی زا است و حدود ۱۲ % مردم یا به شیر گاو یا به لاکتوز حساسیت گوارشی دارند (و شاید حتی برخی خودشان هم متوجه نباشند). خیلی اوقات مشکلات گوارشی حاصل از مصرف شیر به مسائل دیگری در علم پزشکی ربط داده می‌شود.

در صنعت دام‌داری گاوها در شرایط پر استرس و غیر بهداشتی پرورش داده می‌شوند. معمولا گاوها در این شرایط به آنتی بیوتیک نیاز دارند تا زنده بمانند. علاوه بر این این یک حقیقت است که به گاوها هورمون رشد تزریق می‌شود تا زودتر رشد کنند و زودتر به شیردهی برسند. در واقع تمام محصولات مختلفی که در صنعت غذا از شیر حاصل می‌شود هر کدام معایب خود را دارد. و افرادی که دارای رژیم‌های لاغری غذایی هستند بهتر است از شیر کم‌چرب تغذیه کنند.  و بهتر است از شیر بادام، شیر سویا یا شیر نارگیل آن هم در مقادیر کم برای مثلا طعم دادن به قهوه خود استفاده کنید.

اینجا کلیک کنید تا پاسخ یک سری از سوالات را بیابید

 

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد