تغذیه و لاغری لایف استایل سالم

آیا نوشابه اسپیرایت خوب است؟

نوشابه اسپیرایت
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

متاسفانه امروزه بسیاری از مردم به صورت روزانه عادت به استفاده از نوشابه های گازدار به همراه وعده های غذایی دارند. و بسیاری نوشابه اسپیرایت را انتخاب می کنند، اما آیا نوشابه اسپیرایت (spirite) برای شما ضرر دارد؟

این مساله حقیقت دارد که نوشابه اسپیرات بدون کافئین و رنگ بوده و به همین دلیل میتواند از این لحاظ انتخاب سالم تری برای افرادی باشد که عادت به نوشیدن انواع نوشابه های گازدار دارند. اما با این حال باید بدانید که نوشابه اسپیرایت حاوی آب کربوناته، مقادیر زیادی قند فروکتوز به عنوان شیرین کننده، اسید سیتریک، طعم دهنده های طبیعی، سدیم سیترات و سدیم بنزوات است. بعضی از این ترکیبات میتوانند برای  بدن شما مضر باشند و خیلی مهم است که شما بدانید چرا!

همان طور که گفتیم در این نوشابه برای ایجاد طعم شیرین از شیرین کننده فروکتوز استفاده میشود. پس نوشابه اسپیرایت به علت مقادیر بالای شربت ذرت فروکتوز ی که دارد، نباید زیاد مصرف شود. این ترکیب میتواند ریسک ابتلا به دیابت، چاقی، نقرس و سرطان کلون “روده بزرگ” را در شما افزایش دهد.

در تحقیقات مختلفی که روی حیوانات آزمایشی انجام شده است و نوشابه اسپیرایت را وارد برنامه غذایی روزانه ی آنها کردند، رشد تومور در نقاط مختلف دستگاه گوارش آنها  بررسی شده است! اسید سیتریک برای طعم دهی به نوشابه اسپیرایت اضافه میشود تا به نوشابه مزه ی ترش مانند مخصوص بدهد. که همین افزودنی باعث میشود تا دندان های شما به مرور زمان خراب شود و در نهایت یک روز میبینید که حتی نیاز به عصب کشی پیدا کردید.

سدیم بنزوات که به عنوان یک نگهدارنده به این نوشابه اضافه میشود نیز مشکل بزرگی به حساب می آید. این ماده ی نگهدارنده هم میتواند باعث ایجاد التهابات دهانی و حتی تخریب DNA یا همان ساختار ژنتیکی شود. فکر میکنید تخریب DNA  فقط نسل های بعدی را درگیر میکند؟ خیر! تخریب DNA باعث ایجاد خیلی از بیماری های عصبی پیش رونده مثل آلزایمر و پارکینسون خواهد شد. البته این نکته هم را فراموش نکنیم که که این یک مورد آخر فقط در مواردی که شما هر روز اسپیرایت بنوشید جای نگرانی دارد.

و اما میرسیم به آب کربوناته! این یک مورد جز خواص مفید نوشابه  اسپیرات محسوب میشود. این ترکیب باعث هیدراته شدن بدن و در مواقعی که احساس تهوع دارید، میتواند معده ی شما را آروم کند!

به هر حال نوشابه اسپیرایت لذیذ هست اما در میزان نوشیدن آن دقت کنید. و بیایید کم کم به جای این نوشابه های مضر از آب میوه ها و سبزیجات طبیعی و آب استفاده کنیم. ما هم دستور تهیه چند نوشیدنی را در سایت خواهیم گذاشت..شما هم میتوانید از نوشیدنی ها خوشمزه و سالمی که به سلیقه خود تهیه کردید برای ما عکس بفرستید و یا در اینستاگرام خود دوکان و چاغری را منشن کنید و طرز تهیه آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

مگه نوشابه های خونگی خودمون چشه…

 

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد