تغذیه و لاغری

آیا کافی میت برای سلامتی ما مضر است؟

کافی میت
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

خیلی از افراد روزانه از انواع کافی میت استفاده میکنند. افرادی که به هر حال طرفدار قهوه هستند اما طعم تلخ قهوه را دوست ندارند. اما تا به حال به این موضوع فکر کرد اید که انواع کافی میت دارای مقدار زیادی شکر و چربی هستند و میتوانند باعث چاقی شما بشود و یا مصرف بالای کافی میت ممکن است برای سلامتی شما مضر باشد؟!

همین قدر که اسم یک محصول دروغ باشد، باید برای ما یک زنگ خطر به حساب بیاید. اما چرا دروغ؟ چراکه همان طور که میدانید از پودر کافی میت برای گرفتن تلخی قهوه ها استفاده میشود. با این حال در برند کافی میت و سایر برند های کریمر “creamer” هیچ نوع شیر یا خامه ای و یا محصول لبنی استفاده نشده است! و در واقع در خیلی از نقاط دنیا به این محصول سفید کننده میگویند. اگر نگاهی به لیست مواد تشکیل دهنده ی کافی میت و بقیه ی شیرهای آماده ی قهوه یا همان کریمر “creamer” ها بندازید متوجه خواهید شد که این لیست بیشتر شبیه مواد تشکیل دهنده ی یک سم خطرناکه تا خوراکی ای که مردم  هر روز استفاده کنند;

اسید فسفریک، شربت ذرت جامد، مونو و دی گلیسرید، کاراگینان، شکر اضافه شده و روغن های حاوی اسیدهای چرب ترانس بالا و …

نوشیدن منظم کافی میت می تواند علائمی را در شما ایجاد کند که شاید اصلا متوجه نشوید که علت همه ی آنها کافی میت است! مثل تهوع، سرگیجه، استفراغ و در موارد شدید تر آسیب به کبد و کلیه.

بسیاری از مردم به این دلیل از کافی میت استفاده میکنند که دنبال محصولات غیرلبنی میگردند. چیزی که معمولا به آن توجه نمیشود این است که کافی میت حافی اسیدهای چرب ترانس هست و به همین دلیل مصرف بالای کافی میت می تواند ریسک ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی عروقی و سایر مشکلاتی که از شکر اضافه شده و چربی های گیاهی هیدروژنه شده حاصل میشوند رو بالا ببرد. مصرف کوتاه مدت کافی میت مشکلی ایجاد نمیکند اما به مرور زمان میتواند به بدن شما آسیب بزند. به اندازه ای که اگه شما به شکل مرتب از کافی میت مصرف کنید، احتمالا عمر شما کوتاه تر خواهد شد.

نکته ی دیگه راجع به کافی میت این است که بر خلاف شیر، کافی میت هیچگونه فایده ی تغذیه ای ندارد. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که نگران چربی شیر هستید، باید بهتون بگم که اضافه کردن مقدار کمی شیر توی قهوه هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمیکند. و اگر شما حساسیت به لاکتوز دارید و به همین دلیل به سراغ محصولات غیر لبنی میرید، باید بگم شیر بدون لاکتوز با این که قند ساده ی بیشتری دارد اما انتخاب به مراتب عاقلانه تری از کافی میت است.

در آخر از خودتون سوال کنید که خوش طعم شدن قهوه ی شما مهم تره یا سلامتیتون؟ مخصوصا شمایی که نگران اضافه وزن هستید خیلی از کافی میت ها استفاده نکنید.

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد