رژیم لاغری

بلاخره سرکه بخوریم یا نخوریم؟

خواص درمانی و لاغری سرکه
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

سرکه بخوریم یا نخوریم؟

در بسیاری از درمان های خانگی مصرف سرکه به شکل های مختلف و در ترکیبات متفاوت توصیه شده و همیشه این سوال برای ما باقیست که بالاخره سرکه برای سلامتی مفید هست یا فقط دندان ها را خراب میکند و معده را دچار مشکل میکند؟

موارد مصرف سرکه

استفاده از سرکه به عنوان یک روش نگهداری

سرکه یک مایع اسیدی است که هزاران سال پیش از زمان مصر باستان وارد برنامه ی غذایی انسان ها شده است. حتما میدانید که انواع سرکه با انواع میوه ها و سبزیجات تهیه میشود و کاربرد اصلی آن در زندگی امروز ما به عنوان یک روش نگهداری مانند تولید ترشیجات است و یا به عنوان طعم دهنده در انواع سس و غیره استفاده میشود. و البته جا دارد که بگوییم تفاوت سرکه خانگی و دست ساز با انواع صنعتی زمین تا آسمان است. اما آیا مصرف سرکه به تنهایی کار درستی است یا نه؟

استفاده از سرکه به عنوان یک پاک کننده

بسیاری از خانم های خانه دار از سرکه سفید برای درست کردن ترکیبات پاک کننده و برق انداختن وسایل منزل استفاده میکنند و همه میدانند که هنگام کار با سرکه برای شست و شو و تمیز کردن باید از دستکش و ماسک استفاده کنند، چراکه این اسید برای تنفس و پوست ما انسان ها مضر است. همین باعث میشود که برای ما کمی عجیب باشد که چنین اسیدی را وارد بدن کنید.

استفاده از سرکه برای درمانهای خانگی

و اما درمان های خانگی که ماده ی اصلی آن ها سرکه است. چندین دهه است که از سرکه برای درمان سرماخوردگی، گلو درد، انواع عفونت ها، بی خوابی ، تصفیه ی خون، سلامت استخوان ها، درمان زخم و … استفاده می شود.  و حتما شنیده اید که از معجون های متفاوتی که با انواع سرکه تهیه می شود در جهت کاهش وزن استفاده می شود. و یا از سرکه برای تهیه انواع ماسک های زیبایی صورت استفاده میشود. شاید تا به حال نشنیده باشید که برای برخی از این درمان ها سرکه را در بدن تزریق میکنند، چراکه سرکه میتواند مینای دندان را ازبین ببرد و مخاط گلو را هم تحریک و ملتهب میکند. بنابراین بهترین راه برای مصرف سرکه ترکیب آن با مایعات دیگر است.

استفاده از سرکه در طب هومیوپاتی

در طب هومیوپاتی گاها از سرکه ی سفید خام غیر پاستوریزه استفاده میکنند که با وجود فوایدی که دارد روش خطرناکی است و ممکن است سموم و باکتری های متعددی را وارد بدن کند. نیاز به یادآوری نیست که سرکه هم مثل همه مواد غذایی دیگر میتواند در بدن برخی افراد ایجاد حساسیت کند. پس مراقب علائمی مثل معده درد، التهاب و ورم کردن و .. باشید. شاید شما جزو آن ۹۹% افرادی باشید که به سرکه حساسیت ندارند، اما بدانید و آگاه باشید که مصرف زیاد از حد سرکه هم علائم مشابهی را ایجاد میکند.

کلام آخر اینکه خوردن سرکه مشکلی ندارد و اتفاقا از درمان های مهم و موثر خانگی بسیاری از مشکلات و بیماری ها است اما:

همیشه سرکه را کاملا رقیق کنید

در مصرف سرکه زیاده روی نکنید

اگر مشکل گوارشی دارید به هیچ عنوان از درمان های سرکه ای استفاده نکنید.

 

 

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد