تغذیه و لاغری رژیم لاغری

پرسش و پاسخ‌های رایج در مورد رژیم لاغری دوکان

دانلود اپلیکیشن رژیم لاغری دوکان‌دایت برای دیابت
سعید
نوشته شده توسط سعید

سوال های رایج شما در‌مورد رژیم دوکان را پاسخ داده‌ایم

آیا می توانیم از پودرها و نوشیدنی های پروتئینی استفاده کنیم؟
در رژیم دوکان، ما به شما پیشنهاد نمی دهیم که از پودرها و نوشیدنی های پروتئینی مصرف کنید. به این معنی نیست که این خوراکی ها خطرناک یا بدون کیفیت هستند، بلکه غذای واقعی به حساب نمی آیند. اغلب افرادی که در جهت کاهش وزن، این پودرها را جایگزین غذا میکنند در نهایت خسته می شوند و دوباره به غذای اصلی روی می آورند، و حتی ممکن است به وزن اولیه خود برگردند. به علاوه اینکه این پودر ها حاوی میزان زیادی پروتئین هستند که احتمال دارد تعادل پروتئینی بدن شما را به هم بزند. هزینه ای هم که برای آن ها می پردازید خیلی کمتر از هزینه ی تهیه غذاهای پروتئینی نیست. پس به جای پودر و نوشیدنی های پروتئینی از غذاهای واقعی لذت ببرید.

آیا خوردن هویج و چغندر در طی این رژیم مجاز است؟
هویج و چغندر دارای میزانی قند هستند و مخصوصا قند هویج پخته سریع وارد جریان خون می شود. می توانید از آنها در حد متعادل استفاده کنید اما دیگر از سسهای چرب و پر از کالری به همراه آن خودداری کنید.

آیا خوردن عدس و لپه در طی این رژیم مجاز است؟
اگر گیاه خوار هستید می توانید از عدس به عنوان منبع پروتئینی استفاده کنید. اما لپه تا فاز تثبیت مجاز نیست.

افرادی که از بین گوشتها فقط انواع دریایی را در رژیم غذایی خود دارند. ایا دچار مشکل میشوند؟
خیلی هم عالی است. کلا روی گوشت قرمز تمرکز نکنید. شترمرغ، بوقلمون، مرغ و انواع میگو و ماهی و جانورهای دریایی تنوع خوبی برای تامین بدن شما هستند.

افرادی که گیاه خوار هستند هم میتوانند رژیم دوکان را بگیرند؟
این افراد میتوانند از محصولات حاصل از سویا استفاده کنند. و نیز روزی ۲ قاشق عدس را در روزهای پروتئینی خود وارد منوی غذایشان بکنند. ولی کلا رژیم دوکان انتخاب خوبی برای گیاه خواران نیست.

دچار کم خوابی شده اید؟
برخی افراد ممکن است دچار کم خوابی شوند که دلیل خاصی برای این مساله یافت نشده است. اما مصرف نوشیدنی های دارای کافئین در زمان نامناسب می تواند دلیل این کم خوابی باشد.درست است که در گذشته هم عادت به مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین داشته اید، اما باید بگویم که شما در طی این رژیم کربوهیدرات کمتری استفاده می کنید که باعث می شود تاثیر کافئین روی بدن افزایش یابد. پس سعی کنید از نوشیدن چای به ویژه چای سبز و قهوه حاوی کافئین قبل از خواب پرهیز کنید.

گاهی دچار گرفتگی عضلات می شوید؟
گاهی گرفتگی عضلات نشانه کمبود پتاسیم در بدن است. میتوانید به غذاهایتان کمی نمک دریای اضافه کنید و غذاهایی که در رژیم دوکان مجاز و حاوی پتاسیم هستند را مصرف کنید. مانند ماست، شیر، صدف، ماهی، اسفناج، بادمجان، کرفس، کلم، خیار، لیموترش، تره، قارچ، کدو، پیاز، تربچه و خیلی خوراکی های دیگر…

گاهی دچار یبوست و سفت شدن مدفوع می شوید؟
این مساله مخصوصا در مدت فاز اول می تواند اتفاق بیافتد. چرا که ممکن است میزان فیبر غذاها کمتر باشد. اگر دچار این مشکل شدید، روزانه ۱ قاشق غذاخوری سبوس گندم و یا گیاه اسفرزه مصرف کنید و نیز مقدار بیشتری آب بنوشید.

گاهی دچار اسهال می شوید؟
به این علت که از یک سری غذاها مصرف بیشتری دارید ممکن است دچار اسهال بشوید. که البته به این معنی نیست که این رژیم باعث شل شدن مدفوع می شود. به برنامه غذایی خود نگاهی بیاندازید:
ممکن است به این علت باشد که نسبت به گذشته بیشتر از محصولات لبنی استفاده کرده اید.
ممکن است نسبت به لاکتوز حساسیت دارید.
یا ممکن است به علت مخلوطی از غذاهایی که می خورید باشد.
شیرین کننده های مصنوعی هم می توانند دلیلی بر شل شدن مدفوع باشد.

آیا متوجه بوی نامطبوع و خشکی دهان شده اید؟
اغلب افرادی که در رژیم غذایی هستند، از نفس نامطبوع رنج میبرند. جنبه مثبت این مساله این است که شما در حال کاهش وزن هستید.رژیم دوکان پر از غذاهای پروتئینی است که خود باعث تجمع کتون ها می شود. مصرف روزانه سبوس جو دوسر به کاهش بوی بد دهان کمک می کند چرا که باعث حذف کتونها می شود. نوشیدن مقدار زیاد آب نیز به کاهش کتون ها از طریق دفع ادراری کمک می کند. می توانید از آدامس های بدون شکر نیز استفاده کنید. و دوباره تاکید میکنیم مصرف ۲ بطری اب معدنی اب در روز یک اجبار در طول رژیم است.

سبوس جو دوسر
سبوس جو دوسر از ضروریات رژیم دوکان است. سبوس در معده و در مجاورت با آب ۳۰ برابر حجم اولیه اش افزایش حجم پیدا می کند، که باعث می شود احساس سیری کنید و نیز کالری های غذاهای دیگر را طی عمل گوارش جذب می کند. مصرف مداوم سبوس در کنار اینکه به هضم سلامت غذا کمک می کند از دچار شدن به یبوست و حرکات و صداهای ناجور دستگاه گوارش جلوگیری می کند. سبوس ارزان قیمت است و با کاهش سرعت جذب قند در جریان خون، از بیماری دیابت جلوگیری کرده و نیز باعث کاهش میزان کلسترول و مانع ایجاد کلونی های سرطانی می شود. همچنین سبوس جو دوسر به علت ریز‌مغذی هایی که دارد انتخاب شده لذا مجاز به جایگزینی ان با سبوس های دیگر نیستید. همچنین خود جو دوسر یا پرک ان نیز مجاز نیست. برای خربد میتوانید سری به فروشگاه انلاین دوکان بزنید تا با پست برایتان ارسال گردد.

dukan.ir/shop

اگر در فاز اول روند کاهش وزن نداشته باشید
هر چند در فاز اول خیلی کم اتفاق میافتد اما مواردی بوده که در فاز اول کاهش وزن نداشتند. اغلب به این علت بوده است که پیاده روی روزانه را انجام نمی دادند. یا میزان نوشیدن آب در طی روز کم بوده یا از گوشتهای چرب در تهیه غذاها استفاده کرده بودند یا لبنیات چرب را در رژیم وارد کرده بودند.

اگر در فاز دوم کاهش وزن نداشته باشید
مصرف میزان زیادی از محصولات لبنی به جای مثلا گوشت میزان متابولیسم بدن را کاهش می دهد. اگر از محصولات آماده استفاده می کنید روی لیبل ها دقت کنید و میزان کربوهیدرات و چربی را چک کنید . سعی کنید آب بیشتری در طی روز مصرف کنید.
زمانی که شروع به مصرف سبزیجات می کنید، سرعت کاهش وزن کم شده و این کاملا طبیعی هست. چرا که رژیم تمام پروتئین موثرترین حالت در کاهش وزن است. پروتئین مانع نگه داشتن آب در بدن می شود.
وزنی که کم کرده اید هم شامل از دست رفتن چربی و هم آب است. این کاهش وزن اولیه مهم است و شما را آماده ی رژیم می کند و نیز به شما برای ادامه رژیم انگیزه می دهد.
سبزیجات دارای آب و مواد معدنی هستند و زمانی که بعد از فاز اول شروع به مصرف آنها می کنید باعث نگه داشتن آب بدن می شود. نگران نباشید شما در حال کاهش وزن هستید ممکن است مانند سرعت کاهش وزنی که در فاز اول داشتید آنقدر چشمگیر به نظر نیاید، اما تغییر وزن خود را در روزهایی که فقط پروتئین مصرف می کنید خواهید دید. نا امید نشوید. بدن شما باید زمانی را بگذراند تا به شیوه ی غذا خوردن جدید شما عادت کند.

جا انداختن وعده های غذایی
فکر نکنید که با حذف وعده های غذایی وزن بیشتری کم می کنید. بلکه ممکن است دلیلی برای افزایش وزن شما باشد. چون علاوه براینکه اشتهایتان برای وعده ی بعدی خیلی زیاد می شود، امکان اینکه به سمت خوراکی های پر از کربوهیدرات و چرب بروید بیشتر است. با حذف وعده ها و گرسنگی کشیدن، بدن در وعده های بعدی سعی می کند حداکثر میزان کالری را جذب کند. اگر هم نمی توانید وعده ی کامل داشته باشید می توانید از خوراکی های مجاز به عنوان میان وعده استفاده کنید.

زودتر ازآنچه که برنامه ریزی کرده بودم به وزن ایده آل رسیده ام آیا میتوانم وارد فاز سوم بشوم؟
بعله

در گذشته عمل بایپس معده انجام داده اید؟
رژیم دوکان با آن تداخلی ندارد.

دچار دیابت وابسته به انسولین نوع اول هستید؟
لطفا جزئیات رژیم دوکان را به پزشک خود شرح داده و از ایشان در گرفتن رژیم مشورت بگیرید.

دچار دیابت نوع دوم هستید؟
رژیم دوکان به کاهش میزان قند خون کمک می کند. اما قبل از شروع رژیم لطفا با پزشک مربوطه مشورت کنید.
لازم می دانیم که بگوییم، آمار مبتلایان به دیابت افزایش چشمگیری یافته و نیز سن مبتلا شدن به آن کاهش چشمگیری دارد.
مطالعات نشان داده است که افرادی که پیش زمینه ی ابتلا به دیابت را دارند با کاهش وزن و داشتن فعالیت های فیزیکی از ابتلا به دیابت نوع دو جلوگیری می کنند. و میزان قند خون را به حالت نرمال بر می گردانند.
دلایل:
رژیم دوکان، رژیم کم کربوهیدرات است که خود از ابتلا به مقاومت به انسولین جلوگیری می کند. در این رژیم نیازی به شمارش کربوهیدراتی نیست چرا که اصلا غذاهای پر از کربوهیدرات و نشاسته ای را وارد رژیم دوکان نمی کنید. در فاز کاهش وزن از سبزیجات کم کربوهیدات استفاده می شود و میوه ها که اغلب میزان زیادی قند و کربوهیدرات دارند را وارد فاز کاهش وزن نمی کنید.
رژیم دوکان، رژیم کم چربی هست. بیماری دیابت خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. اما استفاده از غذاهای کم چرب به ویژه چربی های اشباع شده این خطر را نیز کاهش می دهد. در رژیم دوکان چربی های ترانس مصرفی ندارند. بلکه از محصولات لبنی کم چرب، تخم مرغ، گوشت های لخت بدون چربی و گوشت های سفید، غذاهای دریایی و سبزیجات بدون نشاسته که برای سلامتی شما مفید است استفاده می کنید.
دوکان دایت رژیم کم نمکی است. دیابت خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد. پس مصرف بالای سدیم این احتمال را بالا می برد.
در رژیم دوکان ورزش کردن اهمیت دارد. چرا که در فشار خون، میزان قند و کلسترول خون و مقاومت به انسولین تاثیر دارد. پس ماهیچه ها را بسازید و چربی ها را کم کنید. مخصوصا برای کسانی که اضافه وزن زیاد و چاقی مفرط دارند پیاده روی کم خطر ترین ورزش به حساب میاید. در کل پیاده روی ورزش ساده و خوبی است که می توانید به مدت طولانی انجام بدهید و راهی برای سوزاندن کالری می باشد. ورزش کردن باعث تولید سروتونین و ایندورفین شده، باعث ایجاد احساس خوب در شما می شود و از استرس روزانه کم می کند.

رژیم دوکان راه حلی یک شبه و کوتاه مدت نیست
خیلی از رژیم های کم کربوهیدرات در مدت زمان کوتاه منجر به کاهش وزن شده و میزان قند خون را پایین نگه میدارند. اما رژیم دوکان فقط برای کاهش وزن نیست بلکه سلامتی شما را در نظر میگیرد. ممکن است کمی طول بکشد تا به هدف خود برسید اما کمک می کند تا وزن ایده آل خود را نگه دارید.

مشکل تیروئید دارید؟
مشکلات۹تیروئیدی به راحتی می تواند باعث اضافه وزن شما باشد. و خیلی از مردم شاید اصلا نمی داند که دچار مشکلات تیروئیدی هستند. مشکلات مربوط به تیروئید کمی پیچیده است و باید تحت نظر پزشک مربوطه معالجه شود. و اگر عملکرد تیروئید را طی رژیم کنترول کنید می توانید با رژیم دوکان کاهش وزن داشته باشید.

دچار مشکلاتی مثل عدم تحمل گلوتن هستید؟
اغلب گلوتن در نان ، کیک و غذاهای این چنینی یافت می شود. در فاز اول و دوم رژیم دوکان به طور کل ازین خوراکی ها استفاده نمی شود. افرادی هم که دچار این مشکل هستند می توانند از محصولات بدون گلوتن استفاده کنند.

به یک سری از غذاها آلرژی دارید؟
در این رژیم بیش از ۱۰۰ نوع خوراکی پیشنهاد شده است از این بین می توانید انتخاب کنید.

ورزشکارانی که نیاز به کاهش وزن دارند
پروتتئین به ساخت ماهیچه ها کمک می کند. می توانید برای جبران انرژی اضافه از لبنیات کم چرب، هویج، چغندر یا سبوس جو دوسر استفاد کنید. به نوشیدن آب در طی روز توجه کنید. تنظیمات الکترولیتی بدن را با خوردن غذاهای غنی از پتاسیم متعادل کنید. امکان دارد روند کاش وزن کمی آرامتر باشد.
سعی کنید درطی رژیمتان خطا نکنید و به سراغ غذاهای غیر مجاز نروید اما اگر مساله ای پیش آمد و ۱ روز را طبق قوانین رژیم نگذراندید به روزهای پروتئین خالص خود اضافه کنید.

یائسگی
اگر در دوره یائسگی به سر می برید، عدم تعادل هورمونی روند کاهش وزن را تغییر می دهد. با پزشک خود مشورت کنید تا به تعادل هورمونی برسید.

قاعدگی
قاعدگی باعث نگه داری آب در بدن می شود، میزان بیشتری آب بنوشید تا دوره ی قاعدگی تمام شود. سپس به روند کاهش وزن خود خواهید برگشت. می توانید با پزشکتان نیز مشورت کنید تا از داروهای گیاهی ادرارآور استفاده کنید.

شیر دادن به بچه
اغلب پزشکها توصیه می کنند که در این دوران رژیم نگیرید اما مادرها می توانند به جای تغذیه با نان و کیک و بیسکویت با میوه تغذیه کنند. اما در صورتیکه تصمیم جدی به کاهش وزن دارید بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

سیگار کشیدن
اگر سیگاری هستید، ترک سیگار اولین قدم برای شروع رژیم است. و توصیه می شود ۱۰ روز قبل از شروع رژیم سیگار را ترک کنید. می توانید از دم نوش ها استفاده کنید تا میل شما به سیگار کمتر شود. دوبرابر افراد عادی از سبوس جو دوسر استفاده کنید. با پزشک خود مشورت کنید تا شما را درکاهش میلتان به سیگار کمک کنند.

بهترین زمان در روز برای وزن کردن چه موقع است؟
اغلب صبح ها بعد از تخلیه شکم و مثانه، کمترین مقدار وزن را دارید. اما همه در طی رژیم دوست دارند مدام خودشان راوزن کنند. اما این کار به شما استرس وارد میکند و کم کم دچار وسواس می شوید، پس توصیه نمی شود هر روز وزن کشی کنید.

بهترین روش برای اینکه آماده رژیم دوکان شوید؟
کاری را که می کنید دوست داشته باشید. ذهنیت خود را تغییر بدهید و به اصطلاح خودمون مثبت فکر کنید و از هر لحظه ای استفاده کنید تا به خودتان احساس خوب بدهید.
اگر تصمیم دارید رژیم دوکان را بگیرید باید قرارداد تقریبا طولانی مدتی با خود ببندید. به شما توصیه میکنیم که ابتدا توضیحات داده شده را مطالعه کنید و رژیم را درک کنید. و زمان شروع رژیم را جوری انتخاب کنید که کاملا آماده باشید. جشن ها و عروسی ها را در نظر بگیرید که مجبور نشوید در این مهمانی ها رژیمتان را بشکنید. می توانید حتی بعضی از غذاها را بپزید و با دستپخت دوکانی آشنا شوید. و به دنبال مواد اولیه تهیه ی غذاهای دوکانی باشید و خود را آماده کنید. حتی از قبل کمی سعی کنید شیرینی خوردن را کم کنید یا اگر عادت به نوشیدنی های شیرین دارید یا حتما باید چای را شیرین بنوشید کم کم از شیرینی آن کم کنید تا کم کم بدنتان عادت کند.

کسانی که پوکی استخوان دارند و یا تراکم استخوانی پایین دارند!
به افراد رژیم گیرنده مخصوصا خانم هایی که در دوران یائسگی هستند و به علت تغییرات هورمونی آسیب پذیر تر هستند، برای حفظ تراکم استخوانی توصیه می شود تا از لبنیات کم چرب، انواع ماهی و غذاهای دریایی که منبع مناسبی از ویتامین D هستند تغذیه کنند.

در دو فاز اول رژیم مانند گذشته مصرف میوه نداریم، آیا این مساله باعث کمبود ویتامین C و نیز دریافت کم فیبر نمی شود؟
باید بگوییم که اگر رژیم دوکان را به درستی دنبال کنید خطری شما را تهدید نمی کند.
مثلا طبق دستورات رژیم باید به طور روزانه از سبوس جو دوسر که سرشار از فیبر هست، استفاده کنید.
و نیز در روزهای PV از سبزیجات مجاز مانند کاهو، کرفس، کلم و غیره که خود منابع بسیار خوبی برای دریافت فیبر هستند، استفاده کنید.
و نگران دریافت ویتامین C نباشید، چراکه سبزیجاتی از جمله فلفل دلمه و کلم سرشار از ویتامین C هستند. البته مانند همه رژیم ها مصرف مولتی ویتامین های کلی و بعضا با هدف خاص (مثلا ویتامین فور هیر) را فراموش نکنید.

من نمیخواهم در قسمت سینه ها کاهش سایز داشته باشم اما باید قسمت های دیگر بدنم را لاغر کنم!
زمانی که شما رژیم می گیرید به هرحال تمام قسمتهای بدن شروع به لاغرتر شدن می کنند. میزان لاغری در قسمت بالاتنه البته بستگی به سایز سینه و نیز غدد پستانی و یا چربی آن دارد. اگر شما طی رژیم لاغری، در قسمت سینه کاهش سایز دارید به این معنی هست که تراکم چربی در این ناحیه بیشتر از غدد پستانی است. به زبان ساده می توان گفت که بدن سعی می کند چربی های قسمت زیرین باسن را نگه دارد. اغلب افرادی که رژیم می گیرند، در قسمت های بالاتنه بیشتر از قسمتهای پایین تنه لاغری را مشاهده می کنند. از دیدگاه پزشکی دو کار را می توانید انجام بدهید تا پایین تنه نیز طی رژیم لاغر شود. استفاده از گیاه آب قاشقی ( باعث جریان یافتن خون در قسمت های پایین تنه می شود) و نیز ورزش های مداوم را به شما پیشنهاد می کنیم.

تهیه شده توسط مهندس ستاره مرصعی کارشناس رژیم دوکان

برای دریافت اپلیکیشن رژیم دوکان به ربات تلگرامی‌ رژیم دوکان مسیح بدهید

Telegram.me/DukanDietbotاپ دوکان دایت پرسش و پاسخ‌های رایج در مورد دوکان دایت

درباره نویسنده

سعید

سعید

ایده پرداز و طراح برنامه دوکان دایت