تغذیه و لاغری دستور غذا و رسپی رژیم لاغری

نقش پروتئین در کاهش وزن در رژیم دوکان

سعید
نوشته شده توسط سعید

تحقیقات نشان داده اند که برای گرفتن ۱۰۰ کالری از یک غذای پروتئینی نیاز است که بدن ۳۰ کالری بسوزاند و به این معناست که تناثیر دینامیکی ویژه ( SDA) آن ۳۰ درصد است در صورتیکه این عدد برای چربی ها ۱۲% و برای کربوهیدراتها ۷% است.  مثلا ۱۱۳٫۵ گرم از گوشت بوقلمون فقط ۲۰۰ کالری انرژی تولید میکند. و با در نظر گرفتن اینکه بدن ۳۰ درصد این مقدار را کالری صرف میکند تا این غذا هضم شود، پس در واقع برای تولید ۲۰۰ کالری باید ۶۰ کالری بسوزانید و در نهایت ۱۴۰ کالری باقی میماند و تقریبا معادل ۱ قاشق سسی هست که بدون محابا با روی سالاد میریزید.

download

بنابرین برای داشتن یک رژیم موثر و ثابت برای اینکه چربی های اضافی بدن را کم کنیم نیاز است که غذاهای چرب را کاهش یا در کل حذف کنید و با کربو هیدرات ها نیز مدارا کنید. لذا دوکان در ۱/۳ اول رژیم این دو را کاملا حذف و بعدا در طول ۲/۳ فاز تثبیت انها را کم کم به بدن معرفی مینماید. پس از پایان رژیم هم بهتر است محدود کردن کربوهیدرات های ساده (مافین شیرین یا کیک) بعد از ساعت ۱۲ ظهر و کربو هیدرات های پیچیده (پاستا یا نان سبوس دار) بعد از ساعت ۲ عصر را جدی بگیرید.

اما موضوع مهمتر ایندکس قند خون میباشد. ایندکس قندی غذای شما بر اساس تاثیری که بر روی افزایش سطح قند خون شما در طول زمان میگذارد محاسبه میشود. مثلا یک وعده استیک با ۴۰۰ کالری، کل انرژی خود را ممکن است ظرف ۲-۳ ساعت در بدن آزاد کند لذا موجب افزایش سطح قند خون نمیشود ولی خوردن یک کیک شکلاتی با همان میزان کالری موجب میشود قند خون شما ظرف چند دقیقه بالا امده و بدن مجبور به رها سازی انسولین برای مقابله با آن گردد. لذا بیشتر انرژی فوق توسط انسولین سرکوب و نهایتا تبدیل به چربی شده و ذخیره میگردد و شما دوباره گرسنه میشوید !

blood_sugar_response

یکی از دلایل تمرکز دکتر دوکان بر مصرف پروتئین در فاز ۱ و ۲ حس سیری و GI پایین از یک سو و کالری مورد نیاز برای شکستن امینو اسید های پیچیده ان از سوی دیگر میباشد. پس اینبار که دوستی عزیزی به شما پیشنهاد کرد حالا این یک دونه شیرینی رو بخور کاری نمیشه و رژیمت سر جاش و از فردا دوباره و…. به شوخی یک سیلی آرم به گوشش بزنید و بگین چطوری خاله خرسه؟

درباره نویسنده

سعید

سعید

ایده پرداز و طراح برنامه دوکان دایت

۶ دیدگاه

 • با سلام و خسته نباشید
  دوست عزیز کى اپلیکیشن ios آماده استفاده میشه و اگه باید اونو از اپ استور بخریم ما که گریدت کارت نداریم چکار باید بکنیم ؟
  مصرف ژامبون (کالباس با چند در صد گوشت و چه مقدار ) مجاز است ؟
  سبوس جو را بعضى جاها نوشتن ١/۵قاشق غذا خورى و بعضى نوشته ١/۵ قاشق چایخورى کدام درست است ؟ و در صورت نبود آن میتونیم از جو پرک آسیاب شده استفاده کنیم یا جو با پوست رو آسیاب کنیم ؟ ممنون میشم مثل همیشه جواب بدین
  با تشکر

  • سلام دوست گرامی
   نسخه رایگان طی هفته های اینده در اپ استور قرار میگیره. مشکلی همکنون داریم همین بحث پرداخت است که سعی داریم حل کنیم تا به مشکل نخورید.
   ژامبون درصد بالا (۹۰) و از ان بهتر سینه بوقلمون رو پیشنهاد میکنم ولی کلا گوشت فراوری شده نظیر کالباس دارای درصد بالایی مواد مضر و نگه دارنده است که مصرف زیاد ان واقعا مضر است لذا فقط برای مواقع ضروری از ان استفاده کنید.
   در ایران سبوس جو دو سر نیز فروخته میشود. از هایپر یا فروشگاه های بزرگ مستوانید بگیرید. البته کمی درشت دانه است که باید نرمش کنید. در صورت نبود از سبوس گندم هم میشود استفاده کرد ولی خواص جو دو سر را ندارد.
   در فاز اول ۱.۵ قاشق غذاخوری و فاز ۲ ۲.۵ قاشق مصرف نمایید.
   موفق باشید