اخبار لایف استایل سالم

سردرد در میان جوانان

Headache سردرد مسکن جوانان
خانم مرصعی
نوشته شده توسط خانم مرصعی

بر طبق آخرین تحقیقی که روی هشت میلیون جوان در آلمان انجام گرفته شد، مشخص شده است که هر سال به تعداد جوانانی که مدام در زندگی روزمره ی خود با سردرد دست و پنجه نرم می کنند افروزه می شود. سردرد در میان جوانان یک مشکل شایع شده است و تحقیقات زیادی در مورد علت و درمان این مشکل در حال انجام است. علت افزایش چهل درصدی سردرد در بین جوانان هنوز مشخص نیست. دکتر کریستوف اشتراب، مدیر عامل شرکت بیمه ی Barmer اظهار می کند که این مساله سردرد می تواند به علت افزایش فشار در زندگی جوانان باشد.

هر روز تعداد زیادی از جوانان (بین ۱۸ تا ۲۷ سال) با مشکل سردرد به پزشک مراجعه می کنند اما پروسه های درمانی سردرد عموما بی نتیجه بوده و در نهایت جوانان را به مصرف دوزهای بالای مسکن وامی دارند. شرکت بیمه Barmer تصمیم گرفت یک مطالعه ی گسترده در زمینه سردرد انجام دهد و نتایج خود را به تازگی در یکی از ژورنال های مطرح آلمان منتشر کرده است. طبق آماری که در این تحقیق گزارش شده است، تعداد بیمارانی که در این گروه سنی از سردرد رنج می برند از نهصد هزار نفر در سال ۲۰۰۵ به یک میلیون و سیصد هزار نفر در سال ۲۰۱۵ رسیده است. جالب است بدانید که بیشترین تعداد این گروه را بیماران ۱۹ ساله تشکیل داده اند. دلیل افرایش روزافزون سردرد بین جوانان توسط تحقیقات این شرکت بیمه مشخص شده است. نتایج بررسی های این شرکت نشان می دهد که فشارهای عصبی روی جوانان به میزان چشم گیری نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. علاوه بر این مقایسه ی آماری نشان می دهد که خانم ها بعد از دوره ی بلوغ دو برابر آقایان دچار سردرد می شوند. درصد بالایی از این سردرد ها، سردرد های میگرن تشخصی داده شده اند. بیماران مبتلا به سردرد های میگرن عموما چاره ای ندارند جز اینکه به مسکن های قوی پناه بیاورند. اما غافل از اینکه این نوش دارو ها اوضاع را وخیم تر می کند. مصرف مداوم مسکن ها عوارضی را به همراه دارد که این عوارض خود باعث سردرد خواهند شد. بنابراین مصرف مسکن ها فرد مبتلا به سردرد های میگرن را دچار یک چرخه ی معیوب می کند. این اثر سمی ناشی از مصرف مداوم دوزهای بالای مسکن است. در این چرخه ی معیوب فرد مدام دوزهای بالاتری از مسکن را دریافت می کند و به دنبال آن در حمله ی بعدی میگرن دچار سردرد های شدیدتر و طولاتی تری می شود که فرد را مجبور به مصرف مسکن های بیشتری می کند.

موضوعی که محققان در این مطالعه به آن پی بردند این بود که حتی کودکان و نوجوانان بین ۹ تا ۱۹ سال هم برای مقابله سردرد مسکن مصرف می کنند و همین شروع زود هنگام مسکن ها می تواند عواقب ناگواری در سال های بعدی زندگی داشته باشد. امروزه پزشکان مغز و اعصاب پیشنهاد می کنند که برای پیشگیری و یا حتی درمان سردرد در کودکان و نوجوانان می توانیم آن ها را به انجام ورزش های استقامتی و تکنیک های مدیتیشن تشویق کنیم. در این مورد حتی اپلیکیشن های متعددی به بازار آمده اند که روش های غیر دارویی مختلفی را برای مقابله با سردرد های میگرن ی پیشنهاد می دهند.

درباره نویسنده

خانم مرصعی

خانم مرصعی

کارشناس صنایع غذایی از دانشگاه فردوسی مشهد